Match
1 - 6
Heinövallen, gräs
19 augusti 2012
13:00
Referat
Referat: Hönö / Öckerö J2 - Älvängen/skepplanda
Ny förlust - 1-6 - hemma mot Älvängen/skepplanda i klass 4 på Heinövallen.
Säsongens sämsta insats. Vi vann inte många närkamper, vi var ofta tvåa på bollen, passningsspelet var inte där, alldeles för få löpningar utan boll...ingen höjdare med andra ord. Nog för att Älvängen var ett duktigt lag, men idag var vi inte alls på tå. De gjorde 4 mål på tjugo minuter i första halvlek. Långskott, nick, straff och en volley. Stor variation på avsluten alltså. Vi hade några enstaka chanser, men inga vassa direkt.
I andra halvlek spelade vi upp oss lite, men Älvängen gjorde ett offsidemål i 5:e och Emil självmålade i 68:e - 0´-6 alltså. Efter detta så fick vi ändå igång lite spel och det var William som tog sig runt på högerkanten två gånger, men båda gångerna gick skottet precis utanför. Sebbe hade också en hyfsad chans, men målvakten räddade. Med två minuter kvar så slog Lukas en frispark från långt håll som Johan nickade in så slutresultatet blev 1-6.
Efter denna svaga insats får vi bryta ihop och komma igen. Vi kan mycket bättre och även om vi möter ett bra lag, så borde siffrorna inte springa iväg så.
Hönö/Öckerö - Älvängen/Skepplanda 1-6 (0-4) 120819
0-1 (8)
0-2 (14)
0-3 (25)
0-4 (29)
0-5 (55)
0-6 (68)
1-6 (88) Johan (Lukas)
Laget:
MV - Simon U
Backar - Lukas, Emil H, Matte, Jacob
Mittfält - William, Sebbe B, Ralle, Samuel
Anfall - Johan, Emil L
Avbytare - Victor, Jesper, Albin
Spelarstatistik
Utespelare
| Namn |
M |
G |
A |
GK |
RK |
P |
|
- |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Emil Lindhult |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Jesper Svensson |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
ÖÖ Sebastian Bäregård |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng